Yayınlama

Yayınlama

Yayınlama, görüntü ve sesin yayınlanması olayıdır. Uydunun temel amacı aslında dataları evlere toplu olarak ulaştırmasıdır. Yayınlama araçları günümüzde çok farklılık gösterir, uydunun yanında, internet altyapıları, GSM ler farklı yayınlama platformlarıdır.

Yayınlama Platformları

TV Kanalının yayınlanması için, kablo tv platformları, uydu platformları, internet altyapıları, karasal frekanslar ve daha bir çok mecra tv kanalının yayın platformu olabilir. TV Kanalının içeriklerinin yayınlanması sırasında sahip olduğu lisans çeşidine göre ve bulunmak istediği platformlara göre transmisyon yatırımları yapar.

Yayınlama Platformları

Uydu Yayıncılığı

Uydu yayıncılığında farklı şekillerde yayın formatları seçilebilir. Günümüzde çoğu kanal HD yayının yanında SD yayın da çıkmaktadırlar. Bunda temel neden evlerde HD alıcılar kadar SD alıcıların da olması ve SD alıcısı bulunan evlerde HD kanalların izlenememesi nedeni ile tüm izleyicileri kapsamak amacı ile HD ve SD yayın birlikte tercih edilmektedir.

Uydu Yayıncılığı

internet Yayıncılığı

internet yayıncılığı yayın mecrası olarak internet ortamını seçmektedir, bunun içerisine bilgisayardan, cep telefonundan veya tabletten izlemeye ek olarak akıllı tv lerden veya STB dediğimiz bazı internet girişli alıcılar üzerinden izlenmesidir. İnternet yayıncılığındaki en temel nokta ise içeriklerin dağıtımının yapılması konusudur. Çünkü içerikleri dağıtmak için geniş bir bant genişliğinde internete ihtiyaç duyulmaktadır, bunu da genellikle Datacenterlarda medya server hizmeti veren firmalar aracılığı ile sağlanmaktadır.

internet Yayıncılığı

IPTV Yayıncılığı

IPTV Yayıncılığı Kapalı devre IPTV sistemleri ile genele açık IPTV sistemleri şeklinde teknik altyapı ihtiyaçlarına göre sınıflandırabiliriz. Kapalı IPTV sistemlerinde altyapılar multicast switchler ve bunların diğer ekipmanlarından oluşur. Genele açık IPTV sistemlerinin teknik altyapılarındaysa yayının dağıtılması için geniş bir bant genişliği, ve bu yayınları alıp çözecek STB ( Set Top Box ) kutular gerekmektedir.

IPTV Yayıncılığı

OTT Yayıncılığı

OTT yayıncılığı günümüzde oldukça yaygınlaşmaya başlayan ve geleceğin yayın şekli olarak adlandırılabilir. OTT yayıncılığı ile IPTV arasındaki fark IPTV için bir altyapı ve STB dağıtılması gerekirken OTT akıllı cep telefonlarından, akıllı TV lerden, PC lerden ve STB gibi donanımlardan izlenebilen bu açıdan sınırlaması olmayan ve var olan internet altyapısını kullanan VOD, Catchup TV ile IPTV nin birleştiği platform olarak adlandırabiliriz.

OTT Yayıncılığı

PROJELERİMİZ

clear

  Çözümler

  clear

  HABERLER more_horiz

  clear

  Langueges

  clear