Playout Merkezi Sistemleri

Playout Merkezi Sistemleri

Playout Merkezi veya Uplink Merkezi vb yapıların altyapısı için gerekli sistemler, bu sistemlerin tedarik, üretim ve kurulum aşamasında Devtek yanınızda. Özellikle playout servis hizmeti veren merkezler için channel in a box olarak adlandırılan hepsi bir arada sistemler ve etrafındaki diğer sistemlerin planlanmasından kurulumuna ihtiyaç duyulan teknik hizmetleri sunar.

CIaB

CIaB ( Channel in a Box ) sistemine kısaca hepsi bir arada sistem de diyebiliriz. Sistemde Playout, Entegre KJ, Ingest, IP Çıkış bulunur. Bu sistemler playout veya uplink merkezlerinde kullanılan ve tv kanallarına hizmet veren yerlerdir. Sistemlerin IP çıkışları DVB standartlarına uygundur. Bu sayede sistem komple IP olarak dizayn edilir.

M+N Yedeklilik

iki farklı yedeklilik yapılabilir, bunlardan ilki ve genellikle ana kumanda merkezlerinde kullanılan 1+1 ( Mirror ) yedekliliktir. Diğer bir yedeklilik yöntemi olan M+N yedeklilik sistemidir. Bu sistemde birebir yedekleme yapılmaz çünkü adetler çok yüksek olması nedeni ile mesela 100 adet CIAB sistem için 100 adet yedek sistem koymak yerine 5 adet yedek sistem konularak sistemlerden herhangi birinde sorun olması durumunda otomatik olarak bu 5 yedekler sırası ile devreye girer, ve ana sistemlerde sorunun giderilmesi ile sistem tekrar ana server üzerine aktarılır ve yedek boşa çıkarılır. Bu işlemler otomatize bir şekilde yerine getirilir.

DVB Uyumlu MPEG TS Çıkış

IP Çıkış denince genel bir terimden bahsedilmektedir. Bir uplink veya playout merkezinde ise IP Çıkıştan kasıt genellikle DVB standardına uygun MPEG TS çıkıştır. ( Burda kastedilen MPEG TS paketleme şeklidir codec değildir, bu paketler içerisinde MPEG-2, H264, H265 codecler olabilir ) DVB uyumlu istenmesindeki en önemli neden ise kullanılan DVB standartlarındaki profesyonel IP Multiplexer cihazlarından dolayıdır. Bu cihazlar profesyonel yayıncılık cihazlarıdır ve ortak dili konuşabilmesi için standartlara uygun ve CBR ( Constant Bitrate ) çıkış olmalıdır.


PROJELERİMİZ

clear

  Çözümler

  clear

  HABERLER more_horiz

  clear

  Langueges

  clear