Encode

Encode

Encode işlemi gönüntü ve sesin dağıtılabilmesi için küçük boyutlara indirgenmesi işlemidir. Yani sıkıştırılmamış görüntü aslında yüksek kalitededir. Fakat bu görüntünün internet veya uydu üzerinden dağıtımı işlemi ekonomik değildir. Bu nedenle görüntü sıkıştırılması gerekir bu işleme Encode işlemi denir.

IP Multiplexer ve CDN

IP Multiplexerlar Turksat, Teledünya, Digiturk, Dsmart veya Ciner Medya Grubu, Doğuş Medya grubu gibi kendi uplinklerini kendileri yapan yerlerde kullanılır. Bu sistemlere göndermek için Encode edilen görüntülerin belirli standartlara uygun olarak encode edilip, yine bu standardlarda MPEG TS paketler halinde gönderilmesi gerekir. MPEG TS Analizörlerde analiz edilen bu streamler kalite olarak testi geçemezse yayına verilemez. CDN diye genel olarak adlandırdığımız, medya serverlar ( web içeriklerini dağıtan medya sunucular ) için encode edilmesi ise farklıdır. CDN ler için encode edilmesi aşamasında içerikleri H264 veya H265 olarak encode edilir ve medya sunucya göre ve sıklıkla RTMP veya HLS olarak gönderilmesidir.

IP Multiplexer ve CDN

Statistical Multiplexing

Statistical Multiplexing olayı daha çok Uplink merkezleri, uydu merkezleri gibi yerlerde kullanılır. Bunun nedeni ise bu yapılarda birden çok tv kanalı multiplex edilir. Statistical multiplexing olayını şu şekilde açıklayabilirz, Bir transponderınız var ve bu 30 mbps toplam bant genişliği içersin. 3 mbps dan 10 tane kanal çıkarabiliyorsunuz, fakat burdan 10 yerine 15 kanal çıkarmak istiyorsunuz, bu durumda statistical multiplexing ile kanallardan çok hareketli olana bitrate aktarırken, durağan içeriği olan kanalın bitrate değerini alt limite çeker. Burda sistem Encoderlar ile konuşan bir Statistical Multiplexing olayını destekleyen Mutliplexerdır.

Statistical Multiplexing

PROJELERİMİZ

clear

  Çözümler

  clear

  HABERLER more_horiz

  clear

  Langueges

  clear