Uplink

Uplink

Uplink tv kanallarının önceleri her tv kanalında bulunan bir bölümken, günümüzde grup kanalları haricinde kalmayan bir kısımdır. Türksattan yayın yapan kanallardan grup kanalların kendi uplink antenleri, HPA, modulatörleri ve encoder sistemleri ile yayınlarını direk olarak uyduya iletebildikleri sistemlerdir.

Uplink Antenleri

Uplink antenleri uyduya yayın göndermek üzere dizayn edilmiş anten sistemleridir. Anten sistemleri genel olarak çift yansıtılmış parabolik antenlerdir üç kısımdan oluşur. Çanak,Sub Reflektör ( LNB ve BUC ), Ana Reflektördür.

Uplink Antenleri

HPA ( High Power Amplifier )

Indoor HPA veya Outdoor HPA olarak satılır, uplink odalarında kullanılmak için Indoor, canlı yayın araçlarında kullanılmak içinse outdoor HPA ler bulunmaktadır. En basit anlatımı ile uyduya göndermek için sinyal seviyesini yükseltme işini yapar.

HPA ( High Power Amplifier )

Modulasyon

Uplink edilecek sinyalin modülasyonu konusunda uydu iletişiminde kullanılan modülasyon tipleri vardır bunlar; Binary phase shift keying (BPSK); Quadrature phase shift keying (QPSK); Orthogonal quadrature phase shift keying (OQPSK); 8PSK; Quadrature amplitude modulation (QAM), özellikle 16QAM.

Modulasyon

PROJELERİMİZ

clear

  Çözümler

  clear

  HABERLER more_horiz

  clear

  Langueges

  clear