Kalite Kontrol

Kalite Kontrol

Kalite Kontrol görüntü ve sesle ilgili kalite kontrol için yayın çıkışı kadar yayına giren dosyaların da kalite kontrollerinin yapılması gerekir. Çünkü canlı yayınlarda doğru seçilmiş kameraların ve ışıkların ayarlanması ile sabit bir kalite elde edilmesi kolaydır. Kanal kalitesinin sabit bir seviyede tutulabilmesi için özellikle oynatılan dosya tabanlı içeriklerin sabit bir kalitede olması gerekir. Bu nedenle sistemdeki dosyaların, codec, bitrate, field, aspect ratio, color space, contrast ve daha bir çok özelliğinin kontrol edilmesi gerekir.

Dosya Kalite Kontrol

Dosyaların kalite kontrol edilmesi yayın kalitesinin standartlaştırılması için en temel ihtiyaçtır. Dosya kalite kontrol sistemlerini manuel olarak yapılması çok zor olacağı için bu işlemin otomasyon şeklinde olması gerekir. Sistemin giriş ve çıkışları vardır. Sisteme giren dosyalar otomatik olarak kalite kontrolden geçirilir ve kalite olarak standarda uyanlar ayrı bir hedefe, geçmeyenler ise farklı bir hedefe gider.

Dosya Kalite Kontrol

Canlı Yayın Kalite Kontrol

Canlı yayın öncesinde görüntü kalitesinin kontrolü için referans monitörler sayesinde kameraların renk, kontrast ve doygunluk gibi detaylı ayarlar aynı seviyelere getirilir ki bu sayede kameralar arasında geçişlerde renk ve kalitenin aynı olması sağlanır.

Canlı Yayın Kalite Kontrol

Encoder Ayarları ve Yayın Bant Genişliği

Encoderlar yayının en son çıkışı olması nedeni ile içerde sistem çok kaliteli ve bütün adımlar doğru yapılmış olsa da encoder ayarları doğru değilse yayın çıkış kalitesi kötü olacaktır. Veya encoder ayarlarını da doğru yapsanız da yayın yapılan bant genişliği seçilen codec için yeterli değilse, stüdyoda veya encoderda yapılan yatırımların kalitesi görülmeyecektir.

Encoder Ayarları ve Yayın Bant Genişliği

PROJELERİMİZ

clear

  Çözümler

  clear

  HABERLER more_horiz

  clear

  Langueges

  clear