Radyo Yayıncılığı

Radyo Yayıncılığı

Radyo yayıncılığında stüdyo ve ses malzemeleri temel olmak üzere, yayının hangi mecrada yapılmasına göre dağıtım sistemi değişir. Karasal yayıncılık, uydu radyo yayıncılığı, internet radyo yayıncılığı olarak dağıtım şekline göre farklılaşır.

Radyo

Genel olarak bütün radyo yayın odalarında kullanılan cihazlar aynıdır. sadece marka model farklılıkları vardır. radyo yayıncılığında en önemli etken hangi platformdan yayın yapılacağıdır. Ülkemizde radyo yayınları Karasal FM vericiler, Uydu ve internet üzerinden yayın yapılmaktadır. buna bağlı olarak ta radyo yayın odasında kullanılan cihazlar seçilmektedir.

Radyo

Karasal Radyo Yayıncılığında Radyo Sinyal Dağıtımı

Karasal radyo vericilerine radyo yayının ulaştırılması radyoların günümüzde en çok ihtiyaç duyduğu ortak sorundur. Bu sorunu ise radyo yayınını aynı zamanda uyduya çıkarak, her karasal vericiye uydu alıcı konarak bu uydu sinyali üzerinden karasal vericilere dağıtılır. Neden internet üzerinden değil de uydu üzerinden sorusuna ise ekonomik ve teknik yetersizlikler cevap olarak verilebilir.

Karasal Radyo Yayıncılığında Radyo Sinyal Dağıtımı

Radyo Yayıncılığı Malzemeleri

Genel olarak radyo yayınında kullanılan temel malzemeler, radyo yayın mikseri, mikrofonlar, kulaklıklar, hoparlörler, telefon hybritleri, radyo otomasyon proğramları ve yayın çıkışını encode etmek için kullanılan cihazlardan oluşur.

Radyo Yayıncılığı Malzemeleri

Radyo Yayın Stüdyo Dekoru

Radyo yayınlarında radyo stüdyosu olarak kullanılacak olan alanın ses yalıtımı konusu en önemli konudur. Uygulanacak olan ses yalıtım malzemesinin yanmaz ve ses izolasyonu açısından kaliteli bir malzeme olması gerekir. Diğer detaylar ise görsel zevke göre değişmektedir.

Radyo Yayın Stüdyo Dekoru

PROJELERİMİZ

clear

  Çözümler

  clear

  HABERLER more_horiz

  clear

  Langueges

  clear