Transcoding

Transcoding

Transcoding kısaca herhangi bir formattan, başka bir formata veya herhangi bir çözünürlükten başka bir çözünürlüğe dönüştürme işlemidir.

İnternet Yayıncılığı ve Transcoding

Transcoding işlemi günümüzde ihtiyaç olup olmaması projeye göre farklılık göstermektedir. Mesela normal HD veya SD yayın yapan bir televizyon kanalının İnternet ortamına görüntüyü aktarılması için bu yayınların transcode edilerek, internet ortamına uygun çözünürlük ve formata dönüştürülmesi gerekmektedir.

İnternet Yayıncılığı ve Transcoding

TV Altyapısında Transcoding

TV Kanalında içeriklerin arşivlenmesinde veya yayına gönderilmesi veya içerde dolaşımda kullanılması amacı ile değişik format veya çözünürlüklere dönüştürme işlemine gerek duyulur. Bu operasyonların gerçekleştirilebilmesi için transcode serverlara ihtiyaç duyulur.

TV Altyapısında Transcoding

Transcode Tekniği

Transcode işlemi görüntünün ilk önce decode edilmesi ( Çözümlenmesi ) ve istenen format ve çözünürlükte tekrar encode edilmesi ( sıkıştırılması ) işlemlerinin birleşimine verilen isimdir. Transcode işlemi bir server üzerinde yapılabileceği gibi birden fazla serverlara iş yüküne göre dağıtılarak da yapılabilir. Bu serverlar üzerinde CPU ( işlemci ) gücü kullanılarak yapılabildiği gibi bazı formatları ise GPU ( Ekran Kartı ) gücü kullanılarak da yapılabilir.

Transcode Tekniği

PROJELERİMİZ

clear

  Çözümler

  clear

  HABERLER more_horiz

  clear

  Langueges

  clear