Canlı Yayın Aracı

Canlı Yayın Aracı

Canlı yayın aracı günümüzde KU Bant ve KA Bant olmak üzere 2 şekilde kullanılmaktadır. KU Bant yayın aracı araç içerisine konulan UP-LİNK sistemi ile uydudan belirlenen frakans ile yayın yapılmaktadır. KA Bant yayın aracı ise Uydu internetini kullanarak yapılan canlı yayın aracıdır.

KU Bant Canlı Yayın Aracı

Ku Bant yayın araçında araç içerisine konulan UP-LİNK sistemi ile direk olarak uyduya belirlenen frekans ile noktaya yapılan yayındır. yayın çıkışının DVB-S/S2 olmasından dolayı bütün ulusal tv kanallarının tercih ettiği sistemdir.

KU Bant Canlı Yayın Aracı

KA Bant Canlı Yayın Aracı

KA Bant yayın aracında uydu interneti kullanılarak yapılan yayın sistemidir. ka bant yayın aracın da en önemlisi araç üzerine konulan antendir. Otomatik olarak uyduyu bulması ve interneti stream yapacak olan encodere vermesidir. IP Encoder sistemiyle herhangi bir server'a veya alıcı kurumun dış IP'sine UTP,RTP,RTMP stream yapılmaktadır. Alıcı kurulum yayını alabilmesi için IP decoder kullanmak zorundadır. araç içerindeki internetin upload hızının yüksek olması gerekmektedir. maliyet olarak Ku bant araca göre maliyeti düşüktür.

KA Bant Canlı Yayın Aracı

Araç seçimi ve Araç Modifikasyonu

Hem Ka Bant hem Ku Bant canlı yayın araCın da yapılacak olan canlı yayının içeriğine göre araç seçimi yapılmaktadır. araç motifikasyonu şu şekilde yapılır araç üzerine anten sistemlerini koymak için paslanmaz çelik platform ve antenleri rüzgardan korumak için rüzgarlık, araç içerinde cihazları koyabilmek için rack kabin ve masa, kamera veya ses kabloları için makara sistemi, TSE standartlarında elektirik alt yapısı ,UPS ,Jeneratör , İnvertör ve araç iç döşemeden oluşmaktadır.

Araç İçi Yayın Sistemleri ve Eğitim

Araç içerinde yayın sistemleri kullanıcı tercihine bağlıdır yapılacak yayının içeriğine göre değişir. temel olarak kamera,resim masası,ses mikseri,Audio monitör, multiviewer için led ekranlar, broadcast refarans monitörü,intercom sistemi, otomatik anten sistemi ,anten kontrol sistemi,playout, cg,ingest, geri dönüş anten sistemi, ka bant ise stream için ıp encoder , ku bant ise up-link sistemlerinde oluşur. Bütün araç tamamlanıp test yayınları yapıldıktan sonra bütün sistemin eğitimi verilir.

Prodüksiyon Aracı

Aslında seyyar gezen bir tv kanalı gibidir. üst klasman yayın sistemlerinden oluşmaktadır. Sadece canlı yayın sistemi içinde yoktur. Büyük prodüksiyon işlerinde maç, uluslar arası bir yarışma,büyük organizasyon gibi işlerde kullanılır. Program kayıt yapılır eğer canlı yayın olacaksa canlı yayın için ayrıca bir araç kullanılır.


PROJELERİMİZ

clear

  Çözümler

  clear

  HABERLER more_horiz

  clear

  Langueges

  clear